Södra Sveriges
största arthousebiograf!

Södra Sveriges största arthousebiograf!

Påsklovsbio 2019
Datum: fre 12 april, 2019 – mån 22 april, 2019

Påsklov - vårkänslor och filmmys på bion! 

Under hela påsklovet visas finfina filmer dagtid för alla barn. Det blir flera premiärer: ASTERIX: DEN MAGISKA DRYCKEN (12/4) DRÖMPARKEN (12/4) och Panorapremiär av DUMBO (15/4)

Desssutom visar vi favoriter från hösten och vårens repertoar som STORA STYGGA RÄVEN, HALVDAN VIKING och BAMSE OCH DUNDERKLOCKAN

För de minsta barnen finns titlar som KALAS, ALFONS, GIRAFFENS CYKEL och mycket mer!

Kolla in det späckade programmet och planera en festivalvecka!
Varmt välkomna!

PROGRAM:
(för mer info om filmerna, klicka på önskad filmtitel nedan)

PREMIÄRFILMER:
Drömparken (sv.tal)
Asterix: Den magiska drycken (sv.tal)
Dumbo (sv.tal 2D)

FÖR DE MINSTA
Kalas, Alfons
Giraffens cykel
Imse Vimse/Elsa och gonattsagorna
Linnea i Målarens trädgård

FÖR DE LITE STÖRRE BARNEN
Bamse och dunderklockan
Stora stygga räven
Småkryp 2: Äventyr i Karibien
Halvdan Viking
Draktränaren 3 (sv.tal)
 

Datum: fre 12 april, 2019 – mån 22 april, 2019

PROGRAM

Fredag 12 april
16:15 Drömparken - Premiär
16:30 Asterix: Den magiska drycken - Premiär

Lördag 13 april
12:45 Bamse och dunderklockan
13:00 Kala, Alfons
13:15 Giraffens cykel
14:00 Asterix: Den magiska drycken
14:15 Drömparken

Söndag 14 april
12:30 Linnea i målarens trädgård
13:00 Imse och Vimse/Elsa och godnattsagorna
13:15 Giraffens cykel
14:00 Asterix: Den magiska drycken
14:15 Drömparken

Måndag 15 april
12:30 Imse och Vimse/Elsa och godnattsagorna
12:45 Bamse och dunderklockan
13:00 Stora stygga räven
13:30 Småkryp 2: Äventyr i Karibien
14:00 Dumbo (sv.tal, 2D)

Tisdag 16 april
12:30 Kalas, Alfons
12:45 Bamse och dunderklockan
13:00 Asterix: Den magiska drycken
13:30 Halvdan Viking
14:00 Dumbo (sv.tal, 2D)

Onsdag 17 april
12:30 Imse och Vimse/Elsa och godnattsagorna
12:45 Linnea i Målarens trädgård
13:00 Drömparken
13:30 Halvdan Viking
13:45 Dumbo (sv.tal, 2D)

Torsdag 18 april
12:30 Kalas, Alfons
12:45 Bamse och dunderklockan
13:00 Småkryp 2: Äventyr i Karibien
13:30 Draktränaren
15:30 Dumbo sv.tal, 2D)

Fredag 19 april
12:30 Linnea i Målarens trädgård
12:45 Giraffens cykel
13:00 Drömparken
13:15 Bamse och dunderklockan
13:45 Asterix: Den magiska drycken
15:30 Dumbo (sv.tal, 2D)

Lördag 20 april
13:00 Linnea i Målarens trädgård
13:15 Kalas, Alfons
14:00 
Asterix: Den magiska drycken
14:15 Stora stygga räven

Söndag 21 april
12:30 Bamse och dunderklockan
12:45 Giraffens cykel
13:00 Drömparken
13:45 Stora stygga räven
15:30 Dumbo (sv.tal, 2D)

Måndag 22 april
12:30 Linnea i Målarens trädgård
12:45 Bamse och dunderklockan
13:00 Drömparken
13:15 Asterix: Den magiska drycken
14:00 Draktrtänaren 3 

15:00 Giraffens cykel

 


Event & specialvisningar