Södra Sveriges största arthousebiograf!

Trailer
Tider & biljetter
Trailer
Tider & biljetter
Första blatten på månen
Favorit i repris 27 okt

Inspelad under 12 år är Första Blatten på Månen ett varmt, rått och djupt mänskligt porträtt av en man som en gång bar en hel generations drömmar – och som fortfarande är hyllad, hånad och fullständigt omöjlig att ignorera. Vid sin världspremiär på Göteborgs filmfestival belönades filmen med prestigefyllda Dragon Award Best Nordic Documentary 2026.

Dogge Doggelito var rösten för en hel generation. Som frontfigur i The Latin Kings sparkade han upp dörrarna för svensk hiphop och förändrade Sveriges musikscen för alltid. Han blev snabbt en av landets mest älskade, omdiskuterade och kompromisslösa kulturpersonligheter.

Men bakom den ikoniska fasaden finns en annan verklighet. Efter att ha förlorat sin fru i cancer försvann Dogge från rampljuset för att ensam uppfostra sin dotter. I dag jagar han gig, vänder på varje krona och kämpar för att hålla sig kvar i offentligheten i ett Sverige som redan verkar ha gått vidare.

★★★★ "Ett djupt personligt porträtt av Dogge Doggelito – en komplex person som är igenkänd i hela landet men som ingen riktigt begriper sig på." – MovieZine

Favorit i repris 27 okt
FILMFAKTA
Regissör: Iván Blanco
Land: Sverige
År: 2026
Längd: 82 minuter
Språk: Svenska, Engelska, Spanska
Textning: Svenska
Genre: Dokumentär, Musik
Åldersgräns: Från 7 år
Distributör: Doc Lounge
Visa på IMDb
Event & specialvisningar