Södra Sveriges största arthousebiograf!

Jane Avril – The life of a Moulin Rouge Dancer + samtal
Datum: Ons 19 apr, 2023

Välkommen på visning av Maria Norrmans konstnärliga dokumentär Jane Avril – The life of a Moulin Rouge Dancer. Norrman är på plats för att berätta om filmen och bakgrunden till den.

I filmen berättar Norrman om den franska dansaren Jane Avril, som var vän med konstnären Toulouse-Lautrec. Norrman berättar om Avrils liv i detalj, från födelsen år 1868 fram till hennes död 1943.



Norrman presenterar ofta information framför platser kopplade till den specifika perioden i Avrils liv. Dokumentären gjordes under ett artist residence på Cité Internationale des Arts i Paris. Den filmades i Paris och i Jouy-en-Josas, Frankrike 2022.



Dokumentären är en del av ett större projekt kring Norrmans relation till den franska dansaren Jane Avril (1868-1943). Norrman har känt sig kopplad till Avrils personlighet och konstnärliga uttryck ända sedan första gången hon såg bilder och foton av Avril år 2003. Norrman har sedan dess skapat olika verk där hon på olika sätt närmar sig Jane Avril och hennes tidsperiod.



Maria Norrman (f. 1987) är konstnär och verksam i Malmö. Hon tog sin MFA från Konsthögskolan i Malmö 2013. Hon mottog Barbro och Holger Bäckströms stipendium 2023 från Malmö Konstmuseum.

 www.marianorrman.net

Datum: Ons 19 apr, 2023

Kl 18:15

Fri entré, först till kvarn!

FILMFAKTA
Regissör: Maria Norrman
År: 2023
Längd: 80 minuter
Språk: Engelska
Textning: Svenska
Genre: Konstnärlig dokumentär

Arrangör: Malmö Konstmuseum

Event & specialvisningar