Södra Sveriges största arthousebiograf!

Trailer
Trailer
Jävla pappa + samtal
Datum: Ons 29 mar, 2023

Välkommen på visning av Jävla pappa med efterföljande samtal med filmens karaktärer, regissör Niklas Gyberg Ivarsson och hans pappa Leif Gyberg. Moderator är Bernard Mikulic (SVT).

Jävla pappa handlar om Niklas och Leif, en son och en far, som båda mår pissdåligt. De har ingen annan att vända sig till och de kan heller inte prata om sina problem. I stället gör de som män alltid gör när de är vilsna, de försöker bygga något. En husbil.

Sonen vill prata med sin pappa om det som är svårt. Men det går åt helvete, både med bygget och deras relationen. De bråkar och super, flyr från varandra och allt runtomkring.

Men någonstans under ytan finns ändå kärleken kvar, och till slut när skiten rinner över blir kanske bygget av bilen första steget mot en väg ut ur deras trasiga relation.

UTSTÄLLNING
Leif Gyberg är en livskonstnär och världsomseglare från Göteborg. Hans abstrakta blyertsmålningar ställs nu ut för första gången i samband med dokumentären Jävla Pappa.

___
Jävla pappa visas även lör 1 april (utan samtal). Läs mer här>>

Datum: Ons 29 mar, 2023

BILJETTPRIS: 100 kr (rabatter eller klippkort gäller ej)

FILMFAKTA
Regissör: Niklas Gyberg Ivarsson
Land: Sverige
År: 2023
Längd: 61 minuter
Språk: Svenska  
Textning: Svenska
Genre: Dokumentär 
Visa på IMDb

Arrangörer: Folkets Bio Malmö, We Have a Plan, ABF Malmö

Event & specialvisningar