Södra Sveriges största arthousebiograf!

Höstlovsbio 2022
Datum: Lör 29 okt – sön 6 nov

Njut av höstlovet hos oss på Panora. Vi visar film dagtid för barn och unga i alla åldrar och det bjuds på premiärer, klassiker, pyssel och specialvisningar.

KNATTEFILM
Alfons och pappa Åberg
Mamman och den vilda bebin / Lillasyster Kanin
Mullvadens nya äventyr
Prick och Fläck på Fläcken
Blod och tårar – ett läbbigt filmpaket
Lilla Anna och långa farbrorn
Loranga, Mazarin & Dartanjang

BARN- & FAMILJELÅNGFILM
Titina – Premiär
LasseMajas Detektivbyrå: Skorpionens gåta – Premiär
Mamma Mu hittar hem
Den magiska månresan
Lille Allan – den mänskliga antennen
Minioner: Berättelsen om Gru 
Bamse och vulkanön
Tassar av stål
Havets sång

Jag är Zlatan (från 7 år)
Belle (från 7 år)

SPECIALVISNINGAR
Poupelle of Chimney Town (Jap. tal, sv. text)
Latinamerika i Fokus-familjematiné: Solen och dottern (Cuidando al sol) (Språk: Spanska, aymara, sv. text)
Min granne Totoro (Sv. tal)
Den oändliga historien (Språk: Engelska, sv. text)

___
Vill du göra en gruppbokning (minst 10 personer) och fakturera?
Mejla till gruppbokning@panora.se

Datum: Lör 29 okt – sön 6 nov

BILJETTPRISER:
Ordinarie pris veckodag/helg: 95/120 kr
Barn & unga under 20 år: 85 kr
Barnfilmer & knattefilmer under 60 minuter: 60 kr
Visningen av Poupelle of Chimney Town kostar endast 40 kr

Biljetter köps på respektive filmsida.

Arrangörer: Folkets Bio Malmö i samarbete med ABF Malmö
___
PROGRAM

Lör 29 okt
12:15 Titina
12:30 Alfons och pappa Åberg
12:45 Mamman och den vilda bebin / Lillasyster Kanin
13:45 LasseMajas Detektivbyrå: Skorpionens gåta
14:00 Poupelle of Chimney Town (Jap. tal, sv. text)

Sön 30 okt
12:30 Mullvadens nya äventyr
12:45 Mamma Mu hittar hem
13:00 Prick och Fläck på Fläcken
14:00 LAIF-familjematiné: Solen och dottern (Cuidando al sol)
14:15 LasseMajas Detektivbyrå: Skorpionens gåta

Mån 31 okt
13:00 Mamman och den vilda bebin / Lillasyster Kanin
13:15 Blod och tårar – ett läbbigt filmpaket
14:00 Titina
14:15 Den magiska månresan
16:00 Min granne Totoro (Sv. tal)

Tis 01 nov
13:30 Alfons och pappa Åberg
14:00 Lille Allan – den mänskliga antennen
14:15 Jag är Zlatan
14:30 Prick och Fläck på Fläcken
16:00 Havets sång

Ons 02 nov
13:15 Mullvadens nya äventyr
13:30 Lilla Anna och långa farbrorn
13:45 LasseMajas Detektivbyrå: Skorpionens gåta
14:15 Minioner: Berättelsen om Gru
14:45 Bamse och vulkanön

Tors 03 nov
13:15 Prick och Fläck på Fläcken
13:30 Tassar av stål
14:00 Mamman och den vilda bebin / Lillasyster Kanin
14:15 Titina
15:00 Loranga, Mazarin & Dartanjang

Fre 04 nov
13:00 Alfons och pappa Åberg
13:30 Lilla Anna och långa farbrorn
13:45 Titina
14:00 LasseMajas Detektivbyrå: Skorpionens gåta
14:45 Mamma Mu hittar hem

Lör 05 nov
12:30
Mamma Mu hittar hem
12:45 Loranga, Mazarin & Dartanjang
14:00 Den oändliga historien (Eng. tal, sv. text)

Sön 06 nov
12:30 Bamse och vulkanön
12:45 Loranga, Mazarin & Dartanjang
14:00 Belle
16:00 Titina


Event & specialvisningar