Södra Sveriges
största arthousebiograf!

Södra Sveriges största arthousebiograf!

Sportlovsbio 2019
Datum: lör 16 februari, 2019 – sön 24 februari, 2019

Sportlov innebär pulkaåkning, skridskoåkning och sportlovsbio! Under hela lovet, varje dag visar Panora film för hela familjen!

Det bjuds på två premiärer: 
- Ormtyglar + Alla små döda djur är två små filmer om de stora frågorna för barn mellan sex och nio. 
- Draktränaren 3 är den sista filmen i trilogin om en osannolik vänskap mellan en tonårig viking och en fantastisk Nattfasa-drake.

Biografen fylls också på med klassiska familjelångfilmer som Den oändliga historien, Ronja Rövardotter och Pelle Svanslös.

Bland våra knattefilmer finner ni filmer för de allra minsta med figurerna: Lilla Anna och Långa farbrorn, Alfons Åberg samt Prick och Fläck.

På programmet hittar ni även filmer som; Bamse och Dunderklockan, Stora stygga räven och Ploey - Ett vinteräventyr!

Ha ett ljuvligt sport- & filmlov!

FILMTITLAR
Nedan hittar ni alla titlar som också är länkade till mer information och biljettköp

Premiärer
Ormtyglar + små döda djur
Draktränaren 3

Familjelångfilm
Den oändliga historien
Trollvinter i Mumindalen
Ronja Rövardotter
Pelle Svanslös
Halvdan Viking
Den långa flykten
Grinchen 
Alita: Battle Angel 
Isle of Dogs

Lupin the 3rd: The Castle of Cagliostro?

Knattefilm
Prick och Fläck på Fläcken
Var inte rädd Långa Farbrorn
Tigrar och tatueringar
Lilla Anna och Långa Farbrorn
Vad hände, Alfons Åberg?- Kompisfilmen
Alfons och Pappa Åberg
Lilla Spöket Laban - Bullar och bång 
Bajsfilmen - Dolores och Gunellens värld 

Övrigt
Ploey - Ett vinteräventyr
Bamse och Dunderklockan 
Stora stygga räven 
Balladen från Tibet 

Datum: lör 16 februari, 2019 – sön 24 februari, 2019

Lördag 16 februari
Prick och Fläck på Fläcken 13:00 
Bamse och Dunderklockan 13:15
Ormtyglar + Alla döda små djur - Premiär! 13:30
Den långa flykten 14:00
Trollvinter i Mumindalen 14:30

Söndag 17 februari
Prick och Fläck på Fläcken 13:00 
Bamse och Dunderklockan 13:15
Ormtyglar + Alla döda små djur 13:30
Pelle Svanslös 14:00
Trollvinter i Mumindalen 14:30
Alita: Battle Angel 16:15

Måndag 18 februari
Var inte rädd Långa Farbrorn 13:00
Tigrar och tatueringar 13:15
Lilla Spöket Laban - Bullar och bång 13:30
Grinchen 14:00
Stora stygga räven 14:15

Tisdag 19 februari
Var inte rädd Långa Farbrorn 13:00
Tigrar och tatueringar 13:15
Lilla Spöket Laban - Bullar och bång 13:30
Ploey - Ett vinteräventyr 14:00
Halvan Viking 14:15

Onsdag 20 februari
Lilla Anna och Långa Farbrorn 13:00
Lilla Spöket Laban - Bullar och bång 13:15
Vad hände Alfons Åberg? - Kompisfilmen 13:30
Ploey - Ett vinteräventyr 14:00
Halvan Viking 14:15

Torsdag 21 februari
Lilla Anna och Långa Farbrorn 13:00
Bajsfilmen - Dolores och Gunellens värld 13:15
Vad hände Alfons Åberg? - Kompisfilmen 13:30
Grinchen 14:00
Stora stygga räven 14:15
Alita: Battle Angel 15:45
Balladen från Tibet 16:00

Fredag 22 februari
Bajsfilmen - Dolores och Gunellens värld 12:45
Alfons och Pappa Åberg 13:00
Vad hände Alfons Åberg? - Kompisfilmen 13:30
Pelle Svanslös 14:00
Draktränaren 3 (sv.tal, 2D) - Premiär! 14:15
Isle of Dogs 16:15

Lördag 23 februari
Ormtyglar + Alla döda små djur 12:30
Prick och Fläck på Fläcken  12:45
Bamse och Dunderklockan 13:00

Ronja Rövardotter 14:00
Draktränaren 3 (sv.tal, 2D) 14:15

Söndag 24 februari
Ormtyglar + Alla döda små djur 12:30
Prick och Fläck på Fläcken  12:45
Bamse och Dunderklockan 13:00

Den oändliga historien 14:00
Draktränaren 3 (sv.tal, 2D) 14:15
Lupin the 3rd: The Castle of Cagliostro 16:00


Event & specialvisningar